Aktualitātes Raksti Baznīcas vēsture Fotogrāfijas Audio, Video Dažādi
Autobiogrāfija | Sprediķi | Bībeles stundas | Teoloģiskie raksti | Dzeja un "dzirkstis" | Publikācijas par R.Feldmani

Zirnīte M. Intervija ar R.Feldmani 25.08.1998. - Nacionālā Mutvārdu vēstures projekts. - Latvijas Zinātņu Akadēmijas Filosofijas un socioloģijas institūts. - 1998.

Lutera Akadēmijas bibliotēka Nr. 06-213

Zirnīte M. Intervija ar R.Feldmani 25.08.1998. - Nacionālā Mutvārdu vēstures projekts. - Latvijas Zinātņu Akadēmijas Filosofijas un socioloģijas institūts. - 1998.

Roberts Feldmanis
80. dzimšanas dienas svinību laikā ierakstītā saruna
Intervēja - Nacionālās Mutvārdu  Vēstures projekta (LU Filosofijas un
socioloģijas institūts) līdzstrādnieces Māra Zirnīte un Baiba Bela
Atšifrēja - NMV(LU FSI) līdzstrādniece Ginta Elksne

NACIONĀLĀ MUTVĀRDU VĒSTURE: CILVĒKARHĪVS
I - VIENOŠANĀS AR AUTORU
Ekspedīcija "Dzīvesstāsts Latvijā - 97"                        NR.
Autora vārds, uzvārds ROBERTS FELDMANIS
Dzimšanas vieta  datums 1910.g. 4.08.
Adrese, telefons MEŽA PROSP. 16 – 2. RĪGA LV1014.
Intervijas gads [1998]; mēnesis [ 08 ]; diena [25] plkst.
Intervijas apjoms [1,5] kasetes [60] min.
Intervētāja vārds, uzvārds: MĀRA ZIRNĪTE
Adrese, telefons: ZENTENES 7 – 71, RĪGA LV1069; TEL M.2 414782; D.7 227920.
Autora atļauja dokumenta izmantošanā:
Es, ROBERTS FELDMANIS, neiebilstu savu atmiņu iekļaušanai Mutvārdu vēstures pētījumā un cilvēkarhīva glabāšanā. Tās var pavairot un, minot kā avotu izmantot pētījumos un publikācijās.
Ierobežojumi dokumenta izmantošanā:
Autora paraksts: Intervētajā paraksts R. FELDMANIS
Intervētāja paraksts: M. ZIRNĪTE

Pateicamies par Jūsu atsaucību un uzticēšanos! Jūsu atmiņas ir daļa no tautas pieredzes. Mutvārdu vēsture dzīvesstāstos, dienasgrāmatās un citos personīgās vēstures dokumentos sniedz liecības nākotnei un palīdz izprast tagadni.
Jūsu atmiņu ieraksts tiks saglabāts Nacionālās mutvārdu vēstures cilvēkarhīvā, Jūsu novada muzejā, Latvijas 50 gadu okupācijas muzejā.

Ekspedīciju vada: Māra Zirnīte, Dr. Maija V. Hinkle (ASV), prof, Dr. Paulis Lazda (ASV)
Nacionālās mutvārdu vēstures projekta vadītājs: prof. Dr. Augusts Milts,
koordinatore: Māra Zirnīte,
Latvijas Zinātņu Akadēmijas Filozofijas un socioloģijas institūtā
Akadēmijas lauk. 1, 509. kab., Rīga, LV-1940.
Telefons: 7 227920; Fax: 7 210806; mara@ac.lza.lv


v Skatīt - Vienošanās par interviju


Roberts Feldmanis
80. dzimšanas dienas svinību laikā ierakstītā saruna
Intervēja - Nacionālās Mutvārdu  Vēstures projekta (LU Filosofijas un socioloģijas institūts) līdzstrādnieces Māra Zīmīte un Baiba Bela
Atšifrēja – NMV (LU FSI) līdzstrādniece Ginta Elksne

(Par dāvātiem ziediem) [Var] likt tās vienkrāsainas, un der raibās dažādās, tagad, vasaras vidū,
piemēram, salikt visu vasaras ziedu bagātību, sakot ar kliņģerītēm un ar visādām citām skaistajām puķēm. Brīnišķīgi!

Un man jāsaka, man tāds piedzīvojums bija pagājušo gadu Olainē. Es turēju dievkalpojumu Trīsvienības dienā, Trīsvienības svētku dienā, svētdiena pēc Vasarssvētkiem. Altāris, lielais altāris, lukturi un nekas vairāk, kā viena tāda lēzena bļoda ne bļoda, vāze ne vāze ar rozēm. Bet dažādām rozēm. Un es tā skatos, un kad es tā ieskatos - trīs dažādas rožu krāsas: baltās, blakus rozā, tālāk tumši sarkanās. Trīsvienības svētki. Trīs-vienība. Baltas rozes, rozā rozes, tumšās rozes. Vienā vāzē. Skaista doma. Dziļa doma. Mēs pagodinām trīsvienīgo Dievu Viņa vienībā. Tas ir tā svētku diena. Un te viena sirds un acs ir ieskatījusi - tātad no vienas šķirnes ziediem, no rozēm, to pateikt.

Es tā prasu tām kundzēm, tur tās Olaines sievietes, saku – pasakiet man, kas to altāri šodien te bij tā pušķojis? Viņas tā neveikli paraustās, es tā jūtu, nu, viņas baidās, ka nav kāds pārmetums. Es saku - nē, nē, es gribētu zināt un pateikt vienu mīļu vārdu. Nu tad tā kautrīgi atsaucās. Es saku - kā tāda laba un tik skaista doma...? Pareiza. Un ja tagad man būtu jāiesaka, es gribētu sacīt - Trīsvienības svētkos no vienas šķirnes ziediem, varētu būt, teiksim, arī neļķēm trīs dažādām varētu būt... Nu, rozes, jau tas sevišķi cēli tādā svētku dienā. Tā kā, piemēram, tā.

Nu, Lielā Piektdiena. Vai, kas ir redzēts Lieldienās, Lielās Piektdienas visādās, teiksim, nu tādās aplamībās. Labajos vecajos laikos Lielā Piektdienā altāris noblīvēts ar hortenzijām, ar visiem puķupodiem salikts tā, tik gan notīti ar baltu papīru. Hortenzijas, tās lielās, tās augstās, visas vienā lielā baznīcā, visas lielā strīpā. Lukturi, cik tik vien lukturu, tur trīsžuburi, uzdegta visa lielā elektrība. Tak` liela svētku diena! Un viss tādā skaļumā. Ārkārtīgi nopietna, ļoti dziļa sāpju, sēru diena. Nekāda greznuma!

Un no Katlakalna laikam tā lieta ir pagājusi arī tālāk. Kad es tur biju, Ķilpes kundze, tā draudzes priekšniece, toreiz ar lielu mīlestību piekopa altāri. Uz Lielo Piektdienu ko mēs darījām? To pirmo reizi, kad to sākām? Katlakalnā ir altāra glezna, Jēzus glābj Pēteri ūdenī. Melnu marli, ar melnu marli aizsedzām altāra gleznu. Ir tikai melns priekškars. Altārī malējās divās vāzēs neplaukstuši rožu ērkšķi. Dažas ērkšķu tādas stīgas gar abām pusēm, neplaukstuši. Ne sakaltuši, bet neplaukstuši! Apakšā - divas svecītes zemos lukturos katrā pusē. Pie krucifiksa, pie krusta tēla sarkanās, tumši sarkanās alpu vijolītes, īsas, pieci ziediņi. Kāpēc pieci ziediņi? Piecas Kristus brūces.

Otrā dienā Ķilpes kundze man saka tā - es pagājušo nakti nevarēju gulēt. Kas tad bij noticis? Viņa saka - man visu laiku tas tā stāvēja acu priekšā, altāris. Tās dziļās sāpes līdzi ciestās.

Mēs darījām to pašu Mežaparkā. Un Mežaparkā turējām arī Kluso Sestdienu. Arī tagad, kad bij Klusā Sestdiena. Kas ir Klusajā Sestdienā? Melnais altāris, uz melnā altāra tikai divas svecītes, krucifikss, neviena zieda, neviena pat ērkšķu zara, nekā. Kaps, īstenībā ir kaps.

Ar pusnakti pieslēdzās rīta dievkalpojums. Nu, tad ir pilnas sveces, baltais ietērps, ziedi. Var jau likt baltos, bet izteiksmīgāk par baltajiem ziediem Lieldienās ir dzeltenās zelta saules trompetes - narcises, lielās zelta narcises. Saule, saules gaisma. Zelta krāsa. Kristus augšāmcelšanās. Viss krāšņums.

Baltais to neizsaka tik skaidri. Baltais ir Ziemassvētku vakars, Ziemassvētku diena, tas ir citādi. Tā šķīstā skaidrība, tas debesu eņģeļu nāciens un vēstījums, un tā.

Redziet, domājiet vienmēr līdzi tam notikumam, kā to varētu pateikt ziedos. Kā to varētu pateikt? Nu, ir tāds laiks, kad nav tādas izcilas speciālas dienas. Tas ir vasaras vidus. Mīļie, kādi brīnišķīgi ... Ceriņi tak` zied! Pamēģiniet ielikt ... bet lielus ceriņus, netaisiet šitādu tādu bērnu pušķīti. Lielos, plaukstošos, šitādas vāles, ziedu vāles. Salieciet kopā divas krāsas - tumši tumši zilos, tādus gandrīz kā melni, ir tādi ceriņi un blakus gaišos.

- (telefons iezvanās) /.../ [Ar] stabilu pārliecību, ka te mēs piedzīvosim to, ko saka pravietis. Izdomājiet padomu, kas te notiks, runājiet vārdu, tas nepiepildīsies. Un tas mēģinājums radīt no Eiropas vienu tādu samīcītu piku, kurai būtu apmēram Vidusamerikas loma, kas tagad jau, patiesību sakot, ir pagaisusi, jo tur vairs nekādu problēmu nav, ka tā Eiropa tagad aizvieto to Vidusameriku, un dotu iespēju vienam eksperimentam - trešajai diktatūrai. Tās divas diktatūras izdega un sabruka. Nu tagad tā pašpaļāvība, tā doma, bet mēs mēģināsim bez ideoloģijas, tikai ar vienu īpatu varas, neredzamas varas veidu, ar to skanošā veidu, ar to var darīt lielas lietas. Var - un tomēr nevar. Tas nebūs un tas neturēsies. Tas nebūs, tas neturēsies.

Bet latviešu tautai vajadzētu pamosties, un pirmā kārtā atsacīties no tās savas pašapmierinātības un vaidēšanas tai pašā laikā, pārestībām un atcerēties, cik daudz netaisnības un kāds bezgalīgs ļaunums no pašiem latviešiem pašā Latvijā ir izdarīts visos tajos laikos, kādi tagad šinī gadu simtā bijuši. Un vai tur pietiktu laika, nostāvēt visu to uz ceļiem, Dieva žēlastību lūdzoties.

Jā, sarkanie vagoni, braukšana sarkanos vagonos, asaras par tiem, kas tiek vesti. Bet kā tad viņi tikai tanīs vagonos? Taču ne tie pelēkie zaldātiņi. Viņi tikai sargāja, lai netiek ārā. Tur bij kādi, kas vāca kopā. Kas tie bij? Kā viņi zināja, kas ir jāņem, kas nav jāņem? Maskava bija nodiktējusi? Nu, nē taču! Maskava nezināja tur katru mācītāju vai skolotāju, vai ierēdni, vai saimnieku, viņi jau tos nezināja. Tur bija tie draugi, ar kuriem bija būts kopā vai nu pie viena galda, vai pie viena darba, vai pie viena cita kaut kādas kopības darba. Un tad tās zīmītes bija, tās zīmītes ar tiem vārdiem, ar tām skraidīja meklēt pa tām mājām, kāpelēdami stāvos, vai pa lauku mājām.

Mēs to nemaz nepieminam, ka tā ir noticis un ka tādi ir bijuši. Paši! Kur palika tie brašie vīri, kuri katru gadu turēja parādes savos tirguslaukumos un zvērēja, savus karogus turēdami un ar saviem ieročiem apjozušies, dzīvību par tautu, par tēviju un tamlīdzīgi. Kur jūs bijāt? Visus jau nepaņēma. Kāpēc tie ešeloni varēja tik mierīgi ripot? Nevienā vietā ceļš nebija traucēts. Ir taču tādas zemes, kur veselas kara vienības, veselas kara būšanas pārtrauca vienkārši cilvēki, sievas un vienkārši vīri, bojādami tās iespējas, kustēties uz priekšu. Cik rāmi Latvijā tas viss notika!

Jā, nu mēs raudam par tiem, kas tur aizgāja bojā. Jāsaka - Jeruzalemes meitas, neraudiet, raudiet pašas par sevi. Tur ir tā lieta. Tās ir laikmeta noslēguma domas tagad. Un tā cerība - vai mēs attapsimies, vai mēs attapsimies? Vai kaut kas notiks, kāda sakustība? Vai būs iespēja tāda?

Baznīcai ir priekšā viens uzdevums - kaut kā pilnīgi pārbūvēt to visu. Bet tā nav šī laikmeta vaina. Tā ir vaina, kas tapa pirms 500 gadiem, kad baznīca no sakrālā iestādījuma, no sakramentālā iestādījuma, kur Debesu Tēvs sevi atklāja, ienākdams cilvēcē Dēla veidolā, patiesi Dievs un patiesi Cilvēks, kad Viņš radīja to paradīzes atjaunojumu un nolika to cilvēces priekšā. Senā Baznīca to apzinājās. Viņa apzinājās to dažādos veidos, bet viņas priesterība un viņas pielūgšana bija vērsta uz Kristu.

Pieci gadu simti pārvērta to par ateistisku teoloģiju reliģiju vēsturi, kur cilvēki paši kaut kur pie tiem rakstiem, tā laikmeta rakstiem 17-tā gadu simtenī, kur paskaidro jaunās ticības lielo priekšrocību, ka visi cilvēki ir vienādi Dieva priekšā un ari savos uzdevumos - viens tas, kas taisa kurpes, otrs tas, kas būvē māju, trešais tas, kas pakāpjas un citiem sludina Dieva vārdu. Nav starpības, ir tikai, kurš ko apņēmās vai kurš kuram saka, ka Pēteris pasaka Miķelim un Miķelis Indriķim, tad viņi, tā sakot, viens no otra. Un mēs tagad esam pienākuši, ka tāda veida pašpilnvarojums un pašiekārtojums ir izsīcis un izdedzis, un pārvērties par vienu tukšu ierēdniecību ar nepārliecinošu pamatojumu.

Kur ir tas pamatojums, kāpēc tas viss ir jānes un kur ir tas pamatojums, kas ir tas, kas to nes un kādā vārdā? Mēs pienākam pie visāda veida pagānismiem un pienākam pie tā, ka tas utilitārais moments - jā, mēs pazīstam Jēzu Kristu, mēs esam Viņa vārdu samazinājuši līdz brāļu draudzes mīlinamiem vārdiņiem un mūsu attieksme ir, ka mēs esam [kā] tādā garīgā universālveikalā baznīcā. Mēs aizejam tur un pasūtām - man vajag to un to, aizlūgt tur par slimību, otrs aizlūdz par to, ka nu viņam nesaticība ar kaimiņu, trešais aizlūdz par to, ka viņam notikuši kaut kādi zaudējumi. To visu var tanī garīgajā universālveikalā izvēlēties un kad tas ir dabūts, tad vairāk arī nekas nav vajadzīgs.

Tā atkarība, kas Debesbraukšanas dienā tika pastiprināta Dievišķai Atklāsmei, ka Viņš, viņu priekšā pacelts, svētīja viņus un viņi, ceļos metušies, Viņu pielūdza - šī ceļos mešanās un Viņa pielūgšanas mums trūkst. Viņa slava. Ir tikai lietišķa attieksme. Ir dzirdēts, ka var iegādāties to, kas kuram vēl trūkst, lūgšanas tiekot paklausītas un daži arī saka, ka tā vai nu ir, tad to vēl var mēģināt. Bet citādi ar to iešanu tur - priekš kā tā iestāde ir vajadzīga?

Ar kaunu redzam, ka katoļi visās malu malās ceļ baznīcas, kur nekad nav bijušas. Ar kaunu dzirdam, ka katoļi baznīcā nevar ieiet iekšā, tāpēc ka cilvēku pilna. Vienkāršā dienā, pa darba dienām septiņos no rīta pilna baznīca. Cilvēki stāv ceļos. Ko viņi dara? Ak, viņi nodarbojas ar tiem veco laiku māņiem? Es domāju gan, ka nē. Ar māņiem var kādu brītiņu, māņi nevar turēties ilgstoši. Un ceļos stāvēšanā viņi nerodas. Tur ir tā lieta. Un, redzi, tas griež sirdi.

Un kad jāsaka, kā es redzu to nākotni, tad no šī universālveikala, respektīvi, tās reliģiski ieinteresēto kopiņas, kas sanāk uz tādiem reliģiskiem pasākumiem, ir jāatdzimst svētai kristīgai apustuliskai baznīcai. Un pielūgšanas stāvoklis viņas Atnesēja priekšā, kas, pacelts augstībā, joprojām apsolīja savu klātbūtni un svētību. Redzi, tas ir tas.

Kā to pateikt, kā to izdarīt? Nezinu. Nezinu. Tā ir viena mocība, kas katru dienu nodarbina un ja domāju par atbildi, tad drīzāk (jā)nodrebinās, kad aiz visa tā slēpjas kāds vēl dziļāks Dieva pārbaudījums. Jo tā, redz, mīļais, ir.

Lai tev būtu svētība atkal tur to atgādināt tanī vietā un arī tanī līmenī. Tas līmenis ir ļoti svarīgs. Jo ja mums arī nav aristokrātijas, un tas ir nožēlojamība, tas ir viens no bojāejas lietām, tad eksistē tomēr kaut kāda virskārtas klātbūtne jebkurā sabiedrībā, kura kaut kādā veidā vairāk kaut ko pārzin, pa daļai pārvalda, kad tā spētu attapties. Tad tas nozīmētu ļoti daudz ko tai nonivelētajai pilsoniski proletāriskai reliģiskai pelēkai neizteiksmīgai vienmuļībai, kuri pat neapzinās to savu stāvokli. Nu, uz to sabiedrību runā.

Man viens tāds mazs blakusjautājums. Pavisam, pavisam, pavisam blakus. Un tāds pārlēciens uz taviem brašajiem dēliem. Vai tam Jēkabam viņa interese filatēlijā ir tāda īsta jeb tikai kaut kāda garāmejoša?
*** Jā.
*** Jā, es saprotu. Man drusku tas interesē, tāpēc ka, redzi, tas arī ir viens no mūsu kultūras apkopošanas veidiem, elementiem. /.../ Viņš ir diezgan izteiksmīgs. Un tas ir, piedod, tas tāds blakusjautājums, es katrā ziņā Jēkabiņu šinī sakarā ļoti sveicinu, bet tāpat abus divus pārējos džentelmeņus ar visiem viņu iecerējumiem un panākumiem, un es zinu, ka tas būs kaut kas labs, ko viņi arī varēs sev iecerēt. Vai arī tiks uz kaut ko tādu arī vadīti. /.../
*** /  /
*** Jā, jā, labi, paldies. Jā, nu piedod, es tevi aizkavēju.
*** /.../ Šodien man ir bijusi tik ārkārtīgi liela ciemiņu diena, patiesi, kā man nekad nav bijis. Ieskaitot arī to, ka mani pagodināja arhibīskaps ar savu kundzi arī.

*** /.../ Man par viņu tāpat vienmēr ir viena liela, liela, liela sirds tāda norūpe. Es jūtu, cik viņam ir grūti. Bet tanī otrā pusē es priecājos - un tomēr viņš pastāv un iztur, un viņam ir vajadzīgs tāds atbalstījums, ja viņš varētu arī kādreiz pamēģināt, pat kādreiz no tevis kādu dzirksti tādu saņemt, kas viņu var pabalstīt. Jo tas, ko viņš pārstāv, ja tas nav, ja tas nebūtu, tad mūsu stāvoklis ir...

*** /.../ Redzi, mans stāvoklis tagad būs. Es nebiju šo gadu, un bija tāda doma, ka es tagad ar šo rudeni varbūt darīšu. Es tā gribēju atpūsties drusku, bet, zini, notika otrādi. Tā, sākot apmēram no Jaunā gada man strauji, strauji zuda redze un zuda dzirde. Te mans ļoti mīļais, ļoti vispusīgais, ļoti gudrais ārsts ir lietojis visādus paņēmienus un, liekās, ka tie nav pa tukšo. Es nu lasīt varu zināmā mērā, ne gluži sīko pavisam un arī ne tumsā, bet pie stiprāka apgaismojuma. Man nupat būs viens priekšlasījums jātura 14-jā, Meinarda dienās būs jālasa par vienu ļoti, var teikt, īpatu, strīdīgu tematu. Par ķēniņu Kaupu. Zini, man ir tāda ļoti dziļa simpātija ļoti sen par viņu. Un kad es lasu viņu kronikā, es viņu redzu pavisam citādi nekā mūsu hali-halo, mūsu inteliģentie jūsmoņas, mūsu tie literāro tēlu radītāji, kas no personām, no personībām un no notikumiem izveido literāros tēlus vai skatuves tēlus pēc vajadzības. Tur es esmu vienā nesamierināmā opozīcijā. Un es druscītiņ centos parādīt, ka viņš, būdams ari pirmais eiropietis mūsu zemē, no mūsu pašu ciltīm, viņš jau ir daudz ko saskatījis, kas mums tagad ir joprojām bezgala svarīgs.

Nu, redzēsim, tas viss ir, kā tas būs uzņemts, es ar lielu piespiešanos un ar daudz kavēšanām tomēr to esmu paguvis izdarīt. Vai es varēšu lasīt, es nezinu, es šaubos. Nu, es parunājos ar Vārsbergu, /.../ mēs vienreiz tā kādu stundu runājām /.../, viņš man tā sīkāk pārstāstīja amerikāņu izglītības to sistēmu, kurā es neesmu gudrs. Viņš viņu tā pavisam tā vispusīgi un objektīvi izstāstīja, un arī to trūkumu. Un salīdzinot, teiksim, ar Eiropas tiem variantiem un tā. Un tagad viņš man pateica pie vienas tikšanās tā - fakultātē trūkst baznīcas vēsturnieka Latvijas baznīcas vēsturē. Nu, tas ir domājot par to, kad es jau tāpat esmu jau tikpat kā atvadījies. Un, zini, kas man uzaust, /.../ Jānis Šmits. Es neesmu otru piedzīvojis tik ieinteresētu, un nevis tā pavirši, bet arī ar dziļmeklējumiem, un viņš ļoti atgādina kaut ko no tavas interešu kopas, un tanī pašā laikā Latvijas baznīcas vēsturi. Taisni beidzamā laikā viņš man ļoti tai ziņā tā parādījies kā kaut kas te vēl līdz šim neredzēts. Un mani tas ļoti iepriecina. Jā, nu es neredzu neviena cita patiesībā, kas varētu tai ziņā. /.../

*** /.../ Dieva svētība tev, mīļais! /...beidzas telefona saruna/

- Nu, mīļie, vēl tak` nav viss apēsts!
- Mēs cenšamies.
- Lūdzu!
- Redzi tā Līdz šī diena jau pagalam, visam malām jau Vārds tiek sludināts. iepazīstiet mūsu Dziesmu grāmatu! Atjaunojiet mūsu Dziesmu grāmatu! Šī grāmata sarkanajos vākos nav Dziesmu grāmata. Viņa ir kaut kāds garīgu dziesmu un arī negarīgu dziesmu konglomerāts ar ļoti daudzām blakus darīšanām un lietām. Tas gājums, kāds vecajai vecmodīgajai Dziesmu grāmatai, nu, varbūt ļoti jau vecmodīgs un vientiesīgs... Nav brīnums, ka mūsu vecie cilvēki runāja kādreiz Dziesmu grāmatas vārdiem, lai kaut ko pateiktu. Arī savā ikdienībā un tiešamībā. Tur nav par vētrām un viļņiem, un drosmīgumiem dzejots. Redzi, pie tām lietām, pie kurām jātop atjaunošanai, stiprināšanai, nāk visādi atšķaidījumi.

Nupat ir miris man no agrām dienām pazītais un beigu laikā augsti cienīts godināts teoloģijas doktors, kas saņēmis savu doktoru Somijā un Zviedrijā, Haralds Biezais. Latviskuma cīnītājs nelatviskajā Latvijas baznīcā, izsmiekla un naida pilns pret mūsu baznīcas dzīvi. Par to, ka tur uzkundzējušies vācieši, ka tur uzkundzējušies korporeļi. Nu pareizi, korporācijas locekļi pārvaldīja tādus visus amatus un bīdīja tikai, protams, savus dalībniekus, bet citu jau tikpat kā nebija. Kas jau studēja toreiz Tērbatā vai kā, tie jau tanīs korporācijās tur arī saradās un tās savā laikā bij tādi cīņu pulki arī par Latvijas latviskumu. Nu, vēlāk viņi jau pārtapa par ja ne gluži tādu, tā sakot, labo vietu apgādātāju saviem locekļiem mūsu sabiedrības un politikas, un dzīves galotnībās un tamlīdzīgi.

Biezajam piemita tāda cīnīšanās pret mūsu baznīcu visādos veidos, arī ar pārmetumiem un zākājumiem. Un sevišķi viņa lielais sirdsdraugs Indriksons, kas beidzot izstājās no baznīcas ar atklātu izsmiekla pilnu deklarāciju un kas lielinieku laikā pārtapa par aģitatoru lielinieku armijā, tā sakot, garīgajā armijā. Nu tagad ir Biezais miris. Viņa beidzamais darbs bija par latviešu dievekli Ūziņu. Un viņš ir centies atbildēt vienu jautājumu, par kuru neviens nav skaidri varējis pateikt, ka tā latviešu pagāniskā mitoloģija īstenība nemaz nepazīst kādu virsdievu, kādu lielāku dievu. Visi it kā kādi dieveklīši, patiesību sakot, kādi patroni, kādi aizstāvji, teiksim, govu Marša, teiksim, zirgu Ūziņš. Tur kur visur ir kaut kas ar zirgiem un zirgu lietām darīšanas, tur tas Ūziņš ir tāds zirgu kults, var teikt, dieveklis. Un Biezais pētīdams ir sapētījis to, ko neviens nav varējis sapētīt, ka tas Ūziņš ir patiesībā tanī pagāniskās Latvijas olimpā augstākais dievs. Es lasu, es visu viņa to apcerējumu neesmu izlasījis, es brīnos - Ūziņš! (visi smejas) Nu, oriģināli, oriģināli! Zirgu patrons! Vēl viņš ir... Vispirms, visur tur, kur darīšana ar zirgiem, tur viņš ir klāt. Nu tad viena tiesa pie visāda veida bezkaunībām arī viņš ir kaut kā piepīts līdzi. Tas nu būtu tas nu būtu tas latviešu tautiskais dieveklis. Kad tā latviešu tauta tagad meklē atjaunot to savu bijušo ticību, kāda nav bijusi nemaz tad viņi, tā sakot, nu var dabūt zināt, ka tas ir bijis Ūziņš. Vajadzēja pusotra tūkstoša gadu domāt, lai līdz tam dadomātos.

Nu tas, ko mēs par to Ūziņu zinām un par tiem paradumiem, kas saistās ar Ūziņu, tie paradumi ir tādi visai divdomīgi. Nu, tie pagānu dievi jau arī nebij tādi askētiski, viņiem ar` vairāk piemita tāds uzdzīves moments un ar` tāds izdzīvju moments. Grieķiem jau, piemēram, sevišķi, nu, arī varbūt šitiem te latviešu dievekļiem, un tamlīdzīgi.

Redz, kā mēs mocāmies. Jāsaka, ak, tu mīļais cilvēks, visu mūžu tu esi cīnījies ar niknumu pret patiesību, ar niknumu pret dzīvo patieso Dievu, ar niknumu pret Jēzu Kristu, ar niknumu un naidu pret Viņa veidojumu - pret kristīgo baznīcu. Nu, bet ko tu liec tanī tukšumā iekšā? Tukšumā ieliek kaut ko - Ūziņš. Lai nu ko būtu izdomājuši, lai nu ko, bet...

Ir tāds interesants vārds - un Vecā Derība ir bezgala gudra grāmata, viņā ir tādas definīcijas un tādi novērojumi, un tādi vērtējumi - ka Dievs satver gudros viņu viltībā. Un ka Viņš liek viņiem paklupt viņu pašu vārdos, ka Viņš pieļauj to nerrastību novest līdz bezjēdzībai un tas cilvēks līdz ar to ir pazudināts un iet iekša lielajā sodā. Nu, te ir viens tāds. Ļoti vīzdegunīgs vīrs. Es viņu atceros, viņš vēl bij toreiz students, bet jau, kad es stājos fakultātē, tad viņš bij tā, kā sakot, uz sliekšņa, beigdams. Un tad viņš, protams, papildinājās tanī ļoti liberālajā reliģijas filozofijā, ar kuru grib aizstāt īstenībā teoloģiju, tas ir - prātniecība.

Tas mēģinājums ir taisīts visos pasaules laikmetos un vienmēr tikpat nesekmīgs, kā bijis. Tādā veidā no prātošanas izveidot teoloģiju, izdomāt Dievu līdz galam - kur tad Viņš ir, kāds Viņš ir. Tam jāizdodās ir, to jāvar. Šī gadusimta sākumā bij šī pārliecība -nu, mazubrīd, mazubrīd, mēs tūlīt
varēsim, mēs analizēsim, tur būs reliģijas filozofija, reliģijas psiholiģija un
reliģiju vēsture, saliek visu to kopā - iznāk Dievs un ticība.

Tas ir nekas cits kā vecu vecā alķīmija. Jūs ziniet alķīmijas pamatus? Nu kā, jūs neziniet? Alķīmiķu lielais mērķis - atrast, kā var iegūt, uztaisīt zeltu. Gadu simtiem ilgi bij šīs receptes: jāsaliek kopā šis un tas, un tas, un vēl kaut kas. Ja es daru kaut kādas rīcības - būs zelts. Cik šo mēģinājumu nav bijis! Ir jau arī blēdības bijušas. Asprātīgi vīri muļķoja valdiniekus, lētticīgos muļķoja, ka viņi prot to zeltu uztaisīt, jo tas būtu ārkārtīgi vēlami. Viens paņēmiens bija, es neatceros, kurā galmā to pielietoja un kurš bija tas alķīmiķis, viņš tādā koka nūjā, tur iestiprina drusku kādus zelta gabaliņus, un tagad neviens to nezin, bet viņš... Kurās kamīns, kurās krāsns, tagad viņš liek liek dažādas vielas kopā un ko ar viņām tur dara, un tad piesauc visādas burvju formulas, un tad met ugunī, teiksim, tādas sevišķi degošas lietas. Un kad tās liesmas ir augstas un paliekamas jau, tad viņš saka, tad tās liesmas vēl ir jāuzārda, tad viņš ar to nūju tur viņas ārda un ārda, un ārda tikmēr, kamēr nu tās liesmas tur turās. Nu tagad viņa apdziest, kad pelni atdziest, tad vajag pārbaudīt. Tagad vajadzētu tur būt arī zeltam. Un ir! Jā! Tas tak ir brīnišķīgi! Tūlītās viņš dabū koncesiju uz zelta ražošanu un tīrā zelta naudā viņam jau samaksā avansu par visām tām lietām. Tās nūjas ir sadegušas, tam nav jāpaliek, tas bij tikai vajadzīgas tur uguni urdīt un tā. Tādā veidā kādreiz uztaisīja, apmierinot tos prasītājus. Bet visā visumā tas ir viena bezcerība, jūs varat likt kopā, ko jūs gribat ------
 

-(B puse) /.../ filozofija, ko par tādu reliģiju var izdomāt gudras galvas? Saliekat visu to kopā, apmaisiet ar to zelta nūju, dabūsiet rokā debesis un pašu Debesu Tēvu varbūt? Nedabūsiet. Nedabūsiet. Lielas galvas ir pūlējušās - nekur nav tikušas. Tie paši komponenti izbirst no pelniem atpakaļ tādi, kādi ielikti. Zelta nav. Nav tā vārda - kas tas ir reliģija, kas tas ir ticība, kas ir Dievs - nav, nav.

Nu, tagadējā zinātne ir daudz gudrāka. Un es teikšu jums, ka tagadējā zinātne viņas pētniecības apbrīnojamībā... Es mēģinu, cik iespējams, nu, profāni, sekot, sevišķi astronomijas un bioloģijas lietām. Pārsteidzoši ir, cik tālu sniedzas mūsu pētījumi. Es visus tos atzīstu, es paļaujos. Šie zinātnieki ar visāda veida precīzijām var konstatēt to konstatējamo, to materiālo, fizisko pasauli. Un šie konstatējumi ir apbrīnojami. Es gandrīz teikšu, tā ir gandrīz vesela teoloģija par sevi, ne pilna teoloģija, bet viens postaments, uz kura teoloģija var tagad atsperties un sacīt - lūk, zinātne! Ar tiem pētījumiem tikpat milzīgajos attālumos un veidojumos, ar pētījumiem bioloģiskajos dziļumos.

Divas tādas lietas, kas mani pārsteidz. Te kādu mēnesi, vairāk atpakaļ bija avīžu ziņa, amerikāņu astronomi, no tām pētniecības vietām, konstatējuši, ka 20 miljardu gaismas gadu attālumā - 20 miljardu gaismas gadu attālumā! Es paļaujos uz mūsu astronomiem, ka viņi ir atraduši veidu, kā var tādu attālumu uztvert, es to nediskutēju, vai tas ir par kādu miljardu vairāk vai mazāk, uz to viņi nevar dot atbildi.

Tagad bioloģija, dzīvības sākumi. Vēl ir ausīs, ko sacīja padomju zinātnieki - dzīvība? Tā mūsu rītdienas problēma, mēs esam jau tik tālu, mums vairs trūkst tikai, nu, vot pats beidzamais, jāsaka, vel tur tai putrai jāpiemet tikai tas sāls graudiņš, un viss būs kārtībā. Šodien nav, bet rītā jau būs. Mūsu zinātnieki.

Ir jau tie zinātnieki pētījuši arī. Vienā no padomju izdevumiem, vienā žurnālā es redzu vienu bildi. Tāds gandrīz plaukstas lielumā uzņēmums, tāds iekrāsots, tā kā tāds pārgriezts auglis gandrīz, tāda kā apmale, un tur tanī vidū kaut kas tā kustas, tur tāds vesels gadatirgus. Tā kādreiz bija, kad baktērijas pētīja. Kas tas ir? Pieci simti tūkstošu reiz - pieci simti tūkstošu reiz - palielināts vīruss. Vīruss! Mēs jau toreiz bijām pārsteigti, ka var pieci simti palielinājumu, mēs redzējām baktērijas kā jau vienus lielus gabalus un kas tur viss notiek un domājām - un redzi kā, cik tālu! Bet kad vēl tā sauktajā vīrusā, kuru mēs vairs nespējam nekādā veidā, kā tikai vienā tehniskā veidā viņu konstatēt, un varam konstatēt, ka šinī veidojumā, ja to vēl palielinātu divkārt, vēl lielāku, tad visi tie, kas tur iekšā ir viņam, tie jau būtu atkal tikpat lieli veidojumi. Kur ir dzīvībai sākamība? Kur ir tas pirmais niekmazumiņš? Nav.

Vanaga kundze, ķīmiķe... Redzi, es esmu /klārš???/, man ķīmijas un fizikas interesi ļoti samaitāja un tā rupji samaitāja, diemžēl, skolotājs un padarīja man tos priekšmetus nemīlamus, tāpat kā pašu to cilvēku, (visi smejas) Bet Vanaga kundze referē par šīm elementu uzbūvēm. Viņa saka, dzīvās šūnas elementu uzbūve atšķiras tikai par vienu no kādiem tiem, nu, kā sauc tos atzarojumu veidojumus, kā tās formulas tiek veidotas? Ka tas tanī formulā tikai vienā vienā atšķirībiņā atšķiras. Un, lūk, šo vienu atšķirību nav iespējams nekādiem paņēmieniem pārvarēt, lai no neorganiskās vielas taptu organiskā šūna. Nav. Pienākam mata platumā, bet membrāna ir gandrīz tikai gaisa biezumā, un tomēr šķir. Nav. Šie noslēpumi nav atminēti. Bet viņi mums parādīti līdz tādam dziļumam, ka tie dziļumi jau sasaucas ar teoloģiju tanī arkartīgumā, kreatīvajā brīnumā un lielumā, un... kā lai izteiktu? Tur neviens no mūsu vārdiem neatbilst.

Un fiziķi saka, ari vienā no tiem rakstiem, mēs esam pienākuši pie tās šķirtnes, mēs to vairs tālāk nevaram. Mēs apstājamies, un te jārunā viens cits vārds. Viņi saka - mēs jau, kā zinātniskā pētniecība, to vārdu neizrunājam, bet, patīk nepatīk, mēs viņu atzīstam. Tas ir - Dievs. No Kura uz Kuru, un caur Kuru ir visas lietas. Visa fizika un visa ķīmija, un visa Mūžība. Un tas jautājums arī, kas mēs esam, ari līdz ar to. Kas ir šis cilvēks? Kas ap viņu? Redziet, tas iegūst pavisam, pavisam citu skatījumu. Mēs pienākam daudz dziļāk pie tā vārda - Dievs ir visas dzīvības sācējs. Ō, mēs sakām, dzīvības sācējs, tad mums tas jāietver vēl tik milzīgi lielā atziņu kopumā, kas to pastiprina. Dzīvības sācējs ne tikai no dinozauriem, bet no vīrusa grandiozitātes, to nozīmē dzīvības sācējs. Kāds dzīvības diapazons! Dzīvība. Un viņa ir tikai vienās rokās. Un tā roka šo noslēpumu mums nedod. Viņa mums to apsola tad, kad mēs paši būsim iztērpi, izņemti ārā no tā materiālā apvalka. Miesa, kur iekšā tas, kas nepaļaujas nekādai izpētībai, nekādam definējumam, ja mēs nepieņemam to vienu, kas mums ir atklāsmē dots.

Bet šie notikumi visi mūs grūztin uzgrūž uz Svēto Rakstu atklāsmēm. Grūztin uzgrūž. Nevis otrādi - zinātne, haa, viņa apstrīd visus jūsu māņus. Nē. Tā ir tagad, jāsaka, tik teoloģiska, tik Dievtuvnieciska, kurā ir tie lielākie apstiprinājumi. Un ari tas atgādinājums tā - vēl tu, cilvēks, to nevari. Kad notiks tas neizskaidrojamais, kāpēc tu esi radīts un kas ir bijis Dieva nolūks, ka mēs esam tapuši, redzēdami, saprazdami, uztverdami gandrīz ar dievišķu brīnišķīgumu, bet nebūdami dievi un arī nekas līdz galam mums tāds nav, ka mēs esam tagad tādu lietu tuvumā. Bet mēs nesakām vairs tā, kā Padomija teica - šodien mēs to nezinām, rītā jau būs viss rokā. Arī rītā nebūs rokā. Nebūs ātrāk rokā, kamēr... kamēr nāks tas tālākais, kuru mēs nesaprotam un nevaram izdomāt - kā un kādā dievišķā plānā ir ietverts šis notikums par cilvēku un viņa eksistenci.

Vecā Derība saka vienkārši: Dievs sacīja - radīsim cilvēku pēc Mūsu ģīmja un līdzības. Un tas apbrīnojamais ir tas, ka tanī cilvēkā kā spogulī tā dievišķā atblāzma kaut kā sevi apliecina. Kāpēc tas nav vairāk un tālāk? Nezinām. Kāpēc tas ir tā, kā tas tagad, ka mēs esam gaidītāji, ka mēs tiksim atbrīvoti no šī fiziskā ietvara, materiālā ietvara? Kā tad būs? Nezinām. Nu, lūk tā.

-Māra:  Vai tagad varētu nofotografēties kopā ar puķēm un ar ciemiņiem?
- /../ ar puķēm un ciemiņiem?
- Māra: Jā... Nē, nofotografēties es ierosinu. /.../
-  Ā, ar vienu noteikumu. /.../ Tas noteikums ir tāds, ka jūs kaut ko paņemsiet līdzi un neatstāsiet mani tanī nožēlojamā stāvoklī, kas pilnību un pārpilnību atstāj iznīcībai. Tas būtu nežēlīgi. Vai es arī dabūšu kādu bildīti?
- Jā.
-  Jā, man jau vienmēr ir solīts. /... par lekciju par Kaupo/ Vēsture ir man bijusi interesanta vienmēr un tuva. Arī vēsturē ir mums tādas, kā saka, kādreiz savas vai intereses, vai simpātijas, ari antipātijas. Es nekad neesmu varējis samierināties ar to mūsu dzejnieku un rakstnieku diletantisko un, varētu  teikt,  tendenciozo,  tas  patriotiskais  tendenciozisms  -  Kaups  ir nodevējs! Viņš ir cīnījies ar latviešu tautu vācu pusē!

Nu, kā mēs varētu to pateikt. Ja jūs atceraties Svēto Rakstu dažas lietas, Pestītājs stāsta vienu līdzību, ļoti ārkārtīgi aizkustinošu un ļoti iespaidīgu. Līdzība par pazudušo dēlu. Un tur ir viena situācija. Viņš ir atnācis atpakaļ, tēvs lielā priekā sagatavojis mielastu un viņam jaunas drēbes, un ir svētki. Vecākais dēls nāk no lauka, viņš tur strādā uzticīgi Dievam. Viņš dzird, ka tur kaut kāds troksnis, kāda līksmība. Un vienam kalpam, kas tur gadās, viņš prasa - kas tur notiek? Un kalps atbild, un ņemiet to vērā, šī trešā persona vienmēr starpā, kā viņa pārstāsta notikumus. Viņš jau pasaka visu patiesību - tavs brālis ir pārnācis, un tēvs ir priecīgs, ka viņš viņu dabūjis veselu atpakaļ. It kā būtu patiesi, vai ne? Bet kā tas ir pateikts? Tēvs par to ir priecīgs, ka tas dēls ir vesels? Ka viņš nav kroplis, ka viņš ir ar rokām, kājām? Ka tēvs ir priecīgs par to? Viņš pārnācis, tēvs ir priecīgs. Par ko ir priecīgs tēvs? Redziet, tas pārstāstītājs, tā interpretācija. Viņš neko neizdara, viņš tikai mazlietiņ pagriež.

Jūs ziniet, tagad ir tie aparāti klausāmie, raidāmie un vēl visādi aparāti, kur kaut kas jāpagriež, var stiprāk, var lēnāk, vai tā. Un te, tanī aparātā, teiksim, par vienu kādu iedaliņu mazliet... viss jau tas pats tā kā būtu. Un tomēr ar vienu noniecinošu, degradējošu vērtējumu līdzi. Tanī notikumā, kas iet tanī cēlumā, nesalīdzināmā skaistumā un augstumā, tur ielikt to degradējošo momentu. Ievērojiet, kā pārstāsta cilvēki lietas. Mēs ari tiekam kādreiz no itin tuviem labiem cilvēkiem tā pārstāstīti. Pasaka jau patiesību patiesībā kaut kādu. Bet tā, kā saka, tā kā nosūrst. Tādas, redziet, lietas.

Un šī tendence mūsu rakstniekiem... Kas viņus dzina? Viņus dzina divas lietas, sākot jau ar Ausekli un tāpat Pumpuru, un ar citiem visiem. Vispirms, tā mazvērtības sajūta, ka tas latvietis tikko izkūņojies no sava primitīvisma, tikko iepazinies ar Eiropas kultūru. Vispirms jau vācieši, tie nemīlamie vācieši, bet kas tomēr atnesa līdzi kaut ko tādu, par ko viņi dižojās - tur viņu varoņi, tur viņu vēstures kaut kādi tēli ir. Otrkārt, Senā Grieķija, grieķu dievi. Vai dieniņās! Latviešiem ar` vajag tik daudz! Auseklis saražoja veselu rindu tur Potrimpus un visādus kādus nekādus, kādi nekur nekad nav bijuši, un prezentē viņus tādā veidā.

Notikumi. Latvijas vēsture, arī jau kaut cik dokumentēta, neuzrāda nekādas tādas ekstrēmas lietas - viņas tiek iebīdītas iekšā. Tā kalpinātā cilts, tā ir dzīvojusi tādu, zināma mēra, vienmuļu dzīvi. Bet latviešiem ir ārkārtīgi vērtīga pagātne, ārkārtīgi vērtīga, augsta kultūra bijusi. Pat pasprūk tādi vārdi, ka tā Grieķija pat paliek apakšā latviešiem. Latviešu augstajā kultūrā, kuriem nebij ne alfabēta, ne rakstu zīmju, ne mūra celtņu, kuriem nebij ne pilsētu - šī kultūra bijusi daudz augstāka vēl par Grieķiju. Nu, vai jūs varat iedomāties muļķību?

Tagad, kas notiek ar personāžu. Jūs droši vien esat dzirdējuši kaut kādos kora priekšnesumos, vai nebij tagad arī tajos Dziesmu svētkos, vienu ļoti falšu dziesmu, Beverīnas dziedonis. Aplenktajā Beverīnas pilī, kuru ir aplenkuši igauņi jeb varbūt vācieši pat, tie aplenktie latvieši tanī pilī nu ir lielās briesmās, viņus var tūlītās nošturmēt. Bēniņos augstu, augstu, augstu uzrāpies viens vecis sirmu bārdu, baltiem matiem - vaidelotis. Kas tas ir -vaidelotis? No kurienes jūs tādu amatu esat ķēruši? Latviešu folklorā nekur tā kaut kas neeksistē. Tā ir konstrukcija. Un šis vaidelotis tagad vaidelo, strinkšķina kokli un dzied, tik augstu, ka viņu neviens nevar no tiem igauņiem sasniegt. Un tie igauņi nu sabaidās un aizbēg. Tas ir Beverīnas dziedonis.

Kad jūs lasiet hroniku, kas arī ietver šo notikumu, tā hronika skan tā  -tanīs ļoti daudzajās cīņās, kas ir bijušas latviešu ciltīm ar igauņiem, un ļoti nežēlīgas, igauņi nāca virsū 13. gadusimtenī ar lielu varu, viņi gribēja spiesties uz Rīgu zināmā mērā. Tās cīņas pie Imēras, tas ir kaut kur ap Valmieru domājams, cīņas Beverīnā, tas jau ir tanī Trikātas novadā kaut kur. Kas notiek? Beverīnas pilī ielenkti latvieši un arī sabiedrotie krustneši, kas tāpat piedalās tanī cīņā pret igauņiem. Ne daudz, bet arī tie ir. Un igauņi ir draudīgi pie paša mūra ar visiem saviem ieročiem. Uz mūra uzkāpj - uz mūra! - tātad tikai pāris metru vai augstāk par ielencējiem igauņiem, uzkāpj jaunais priesteris. Cik no tā tālākā stāstījuma var saprast, tas viens latviešu priesteris, kas izglītojies par priesteri un viņš spēlē kaut kādu instrumentu, kuram ir īpaši spalga skaņa. Hronika nenosauc to instrumentu, jo tas nav pazīstams. Viņš ir, acīmredzot, nācis no Eiropas. Un dzied. Un ko dzied? Dzied psalmus, Dāvida dziesmas. Dzied garīgās dziesmas. Bezbailīgi stāvēdams tepat igauņu priekšā, spēlē un dzied. Igauņi apmulst un izbrīnās, viņi pārtrauc savu to rosmi un sāk prasīt - bet par ko tad tu dziedi? Kā ta` jūs te dziediet? Īstenībā jūs taču esiet nāves priekšā te! Viņš saka - mēs esam tagad nokristīti, mēs par to esam ļoti priecīgi, jo Dievs mums jau ir dāvinājis uzvaru, un mēs zinām, ka mēs uzvarēsim. Igauņi, var teikt, samulsuši, nevis sabaidījušies, bet samulsuši, viņi kaut ko tādu nevar saprast. Viņi noliek tos ieročus un atceļ to ielenkumu un aiziet.

 - (telefons iezvanās) /.../ Nē, nu redzi, to, ka cilvēki saprot otra cilvēka vājības un piedod viņas, tas jau neatbrīvo, tā ir tomēr arī viena cenzūra šā vai tā. /...saruna beidzas/

Jā, un, redziet, tā ir ar Beverīnas dziedoni. Tā mēs interpretējam, tā mēs pārstāstām lietas. Ne tur tāds vecis, ne tur tāds vaidelotis, kas paslēpies bēniņos,  lai  viņu neviens nevar sasniegt, un trinkšķina kokli.  Mums aizrautīgi dzied un māca visur skolās un mācīja Beverīnas dziedoni, tādu patriotisku dziesma. Un kad es paskatījos tanī hronikā, man ļoti palika pretīgi.

Un lielā mērā šo pašu nostāju es vēroju tanīs vērtējumos, piemēram, kā par Kaupu. Negribot, ar visu to nepateiktību, daudz kas ir parādīts, kur viņa tāda īpatā izcilība parādās arī. Tas apmeklējums pie pāvesta Inocenta III - viņš bija pavadonis Teodorikam, un Teodoriks brauca pie pāvesta izdiņģēt bīskapam Albertam arhibīskapa tituli un Rīgas pacelšanu par arķibīskapiju, un Inocents viņam to nedeva. Un abi divi līdz nāvei - kā viena nāve, tā otra nāve - kā viens gribēja, tā otrs nedeva.

Tur bij Inocentam savi plāni, un Inocenta plāns bija Livoniju, toreizējo Latvijas daļu un arī nākošās, kādas te būtu, paturēt savā tiešajā, pavesta, zināšanā, arī politiski, un izveidot vienu garīgo valsti, tāpat kā ap Romu, Patrimonium Petrae(?) Un vietējos valdiniekus paturēt kā vietējos valdiniekus, bet pāvesta lēņa saņēmējus. Tas būtu faktiski nozīmējis šejienes neatkarību, kā tas arī Eiropā visur bija, jo tas garīgais protektorāts, tas faktiski atstāja visu to dzīvi vietējai varai. Un tur nu, bez šaubām, Alberta ideja bija pavisam cita, bet te nu kungi sadūrās.

Bet tā Kaupa viesošanās toreiz līdzi Teodorikam pie pāvesta Inocenta III - Inocents III, tā bija viena figūra visā pasaules vēsturē, visā baznīcas vēsturē, tāpat kā Gregors VII, tā Inocents III, tie bij, kas toreizējo garīgo pasauli veidoja un bija tādi, kuru priekšā kronēti ķēniņi stāvēja ceļos - viņš pieņem vienu mežoņu cilts kaut kādu virsaiti ar izteiktu laipnību, hronika to neliedz. Uzsvērtu laipnību, iztaujā par to šejienību. Tas nolūks jau viņam bij skaidrs. Katoļi jau saka, it kā tā lēņošana esot notikusi, nu, var gadīties, ka viņi tikai apgalvo, bet izslēgt es arī to nevaru. Mums pastiprinājuma nav nekur. Un tas, bez šaubām, bija tūlītās viens dadzis acīs bīskapam Albertam.

Nu, lūk, tādā veidā. Bet Kaupa personība ir kaut kas pavisam cits. Tur ir viens moments - Rīgas izglābšana bija Kaupas karaspēka nopelns. Kad Kaups ieradās ar savu karaspēku, tad kurši, tie mežonīgie karotāji, kas bij tagad sadabūti kā Rīgas, teiksim, izpostītāji paredzētie 1210. gadā, kurši samulsa un atkāpās. Kas būtu noticis, ja kurši būtu Rīgu nopostījuši? Polocka to sen jau gaidīja un gribēja, un pat mēģināja. Pieci simti gadus pirms Pētera I Krievija būtu jau te pienākusi pie jūras. Kaupa rīcība izšķīra jautājumu, atlika to uz 500 gadiem. Un tāpēc šīs ciltis izauga par tautu, un Rīga izauga par metropoli, un Krievijai vajadzēja ilgi cīnīties, lai beidzot viņu dabūtu savā varā un tomēr nespētu viņu samalt.

Vēsture. Vēsture, nevis čalojums. Kaups šinī tēlojumā, ari Lāčplēsī un kur visur, bija tā nepieciešamā negatīvā persona tanī uzvedumā, kā tur rakstnieks vai dzejnieks izkārto vēsturi.

Mēs esam pasakotāji. Ko mēs esam samelojušies! Tā muļķīgi samelojušies. Tā samelojušies, ka tūlīt var pieķert, tas ir pavisam nesmuki. Visa tā polemika savā laikā - sak, jā, mūs kalpināja. Pareizi, pareizi, pareizi, bet kad tanī pašā laikā, kad tā zālīte izauga cauri akmenim... Bet jūs gribat redzēt kaut kā citādāk. Saka - iznīcināja augsto latviešu kultūru. Latviešu kultūru, kurai nebij ne pilsētu, ne valsts organizācijas, ne rakstības, nekā no tiem pamatelementiem, uz kuriem vispār cilvēku sadzīve veido dzīvi un ari tālāko vēsturi. Mums būtu tie kumeliņi un caunu cepurītes, staigāja ar aluskannām rokā un vainagiem galvā un nepārtraukti līgoja, pēc Ausekļa garīgajiem skatījumiem. Pasaka. Nepārtrauktās asinīs. Ja ne leiši, tad igauņi, ja ne igauni, tad leiši. Leiši pārstaigā - Daugavas krasti vienās asinīs. Kāda cīnīšanās, lai noturētu, atbīdītu atpakaļ no Tālavas krievus un novgorodiešus, polockiešus. Nu tur tie vācu bruņinieki ari līdzi cīnījās, bet cīnījās arī latvieši. Tie vācu bruņinieki bija nežēlīgi, patmīlīgi, ļauni, pat izvirtuši - visādi grēki, tiesa un taisnība. Un tomēr sava daļa šīs zemes nosargāšanā no vēl lielākām briesmām, no krievu briesmām, arī viņiem bija.

Alberta ideja visa iznīka. Tikko viņš bija nomiris, tā sabruka visa Alberta ideoloģija, kā viņš gribēja to šejieni iekārtot. Tapa kaut kas cits. Rīga sapulcināja ciltis, Rīgā bija sanākuši tie paši lībieši, kurši, zemgaļi, letgaļi. Pēc pārsimts gadiem, Reformācijā, Rīgā bija tikai latviešu tauta nevis ciltis. Un latviešu tautai iedeva viņas rakstību un alfabētu Mārtiņš Luters. Vācietis. Nu, ko tu darīsi. Viņš pavēlēja... ne pavēlēja, bet uzstādīja par noteikumu, ka Dieva vārds katrai tautai jāpasludina viņas valodā. Tas lībiešu, kuršu, letgaļu, zemgaļu sakausējums vairs nerunāja citu mēli, kā tikai vienu jauno apvienoto latviešu mēli. Tai latviešu mēlei nebija rakstu zīmju, tās vajadzēja izgudrot, ar tām rakstu zīmēm vajadzēja uzrakstīt 10 baušļus, uzrakstīt Svēto lūgšanu, Ticības apliecību. Ja tā Rīga būtu bijusi nopostīta, pravoslavībā un krievestībā mēs būtu izkusuši, neviens neatcerētos vairs, te kāda cilts ir bijusi vai kas. Tur stāvēja Kaups ar savu šķēpu. /.../

(par lībiešiem) ...ļoti negatīvi, ārkārtīgi neuzticīgi un nodevīgi, ļaunprātīgi, nu, tur bij cīnīšanās ar tām pretvarām, bet viņi ar` bij interesanti, viņi jau bij īpatos amatos. Daugavas lībieši un tāpat Kolkas lībieši toreiz, viņi nebij ne zemkopji, ne tirgoņi, viņi bij laupītāji, kuģu aplaupītāji. Un skaidrs, ka viņiem bij naids, ka tur tagad to Daugavu vairs viņi nevar kontrolēt, tā nu bij tas naids pret to Rīgu un arī pret tā sauktiem vāciešiem, pret visiem vienlaicīgi un viss tas. Nu, tai ziņā tas Kaups ir pavisam kaut kas tāds no tā toreizējā lībiešu tipa ļoti atšķirīgs.----------


 


 

Copyright 2008; Created by MB Studija »