Aktualitātes Raksti Baznīcas vēsture Fotogrāfijas Audio, Video Dažādi
Autobiogrāfija | Sprediķi | Bībeles stundas | Teoloģiskie raksti | Dzeja un "dzirkstis" | Publikācijas par R.Feldmani

Mācītājs dievkalpojumā

« atpakaļ

Materiāli no iedotā mācītāja Jāņa Šmita arhīva. Pierakstīts uz lapiņām. Ierakstīti 2019.g. (O.Skrodelis, M.Ziemelis). Materiālus pēc digitalizēšanas ir plānots nodot Ilmāram Rubenim.

-------------------------

1.Stāja un gaita

Stāvēt stalti un slīdēt vienmērīgi. Īsi soļi, bet tiem visiem jābūt vienādiem. Jo tuvāk altārim – samazināt gaitu (soļu īsums, tie ir īsāki) galva pacelta, iet svinīgi, bet dabīgi un plūstoši. Nedarīt straujas, nedabiskas kustības.

2.Metoties ceļos tikai noliecot galvu. Jebkuru kustību darīt lēni un ar apdomu. Neko nedarīt strauji.

3.Darīt lielākas pauzes starp vārdiem. Lēni izrunāt tekstu, izcelt vārdus.

4.Sprediķis

a)atkārtošanās

b)beigām ir jābūt ar patosu – un noslēgums ir kā kopsavilkums ar punktu, kas ir āmen.

c)tekstam ir jābūt saistītam un viengabalainam. Netaisīt pauzes, pārrāvumus.

d)pasludinājumam ir jābūt vairāk pozitīvam – zāles, bet ne visu laiku diagnosticēt slimību. Ja ir 50% uz 50%. Runājot no kanceles skatīties uz kādiem diviem, trim, ieteicams, lai tie būtu baznīcas vidū un skatoties uz viņiem pasludināt. Nedrīkst nekādā gadījumā šaudīt acu skatienu no viena stūra uz otru. Tas padara klausītājus neuzmanīgus, izklaidīgus. Skatīties šiem cilvēkiem acīs un runāt uz viņiem.

e)Teikt tikai to, kas sakarīgs. Kad sāk aptrūkties ko runāt, tad beigt runāt. Nekādā gadījumā nesākt liet ūdeni, to nekad nedrīkst darīt.

f)Sprediķim ir jābūt pēc iespējas īsākam, bet tā, lai katrs teikums būtu ar dziļu jēgu, nelietot nederīgus, nevajadzīgus teikumus. Labāk tad klusēt, nerunāt. “Par katru veltīgi izteiktu vārdu jums būs jāatbild tiesas dienā.”

+++++++

Patrenēt sevi pareizi staigāt, lai tas būtu dabīgi, bet tai pašā laikā cienīgi. Patrenēt pagriezienus, visu darīt lēni un ar apdomu, jo nav kur steigties. Nedarīt straujas kustības, bet visām kustībām ir jābūt peldošām. Griezties visu laiku caur vienu un to pašu plecu.

 

 


 

Copyright 2008; Created by MB Studija »